Számos téma van, amikre felelős szülőként kellő figyelmet kell fordítanunk. Gondolom nem meglepő, hogy életmód-tanácsadóként és édesanyaként is az egyik ilyen téma, mely nagyon fontos számomra, a család egészsége.

Ennek pedig elengedhetetlen eleme egyrészről a rendszeres testmozgás, ami nemcsak a testünket, hanem az agyunkat is edzi, tornáztatja, másrészről a változatos és egészséges táplálkozás.  

Nagyon elkeserítő, hogy sokszor találkozom azzal, hogy a gyermekek nem isznak tiszta vizet, valamint kevés gyümölcs, -és zöldségfajtát fogyasztanak.

A szülőkkel való beszélgetés során gyakran kiderül, hogy ők nem különben. Pedig ebben a helyzetben is az a fontos, hogy mi az, amit tőlünk látnak.

Nekem nagyon hatékony pozitív tapasztalatom, hogy első gyermekem krónikus betegségből való teljes gyógyulását nagy mértékben a napi rendszeres mozgásnak és a változatos táplálkozásnak köszönheti.

Ahogyan a vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek fantasztikus hatásokat produkálnak a szervezetünkre, ugyanúgy viszonylag rövid időn belül jelentkezhetnek a hiányállapot tünetei is, változatosan megnyilvánulva, mint pl.:  koncentráció, – figyelemzavar, alvási nehézségek, hiperaktivitás vagy éppen krónikus fáradtság stb. stb.

A napi megfelelő mennyiségű és minőségű zöldség, gyümölcs, gabona, olajos magvak, húsok viszont rendkívül hatékonyan támogathatják egész szervezetünk és lokálisan az agyunk optimális működését is.

Igazán hatékony segítség, hogyha előre egy hétre megtervezzük mit fogunk főzni, mit csomagolunk az iskolába gyermekünknek. Meg fogunk lepődni, milyen szívesen fogyasztja gyermekünk a friss répát, karalábét, szőlőt, almát, paprikát, uborkát. Jó taktika, ha többet csomagolunk ezekből, és arra szoktatjuk, hogy nyugodtan ossza meg barátaival, egyék együtt a szünetben a zöldségeket, gyümölcsöket.

Itt, a teljesség igénye nélkül összegyűjtöttem néhány infót azokról az egészséges alapanyagokról, melyek úgy a teljes szervezet, mint az agy optimális működése számára rendkívül hasznosak lehetnek.

Összetett szénhidrátok

Ezek az egyszerű szénhidrátokhoz képest lassabban bomlanak glükózzá, ezért egyenletesebb és hosszabban tartó energiát biztosítanak. Amellett, hogy az agy elsődleges tápanyagforrásai, fontos szerepet játszanak az idegnyugtató hatású szerotonin hormon termelésében is.

Megtalálható a teljes kiőrlésű gabonákban, zabpehelyben, édesburgonyában, sütőtökben, barna rizsben, zöldségekben, gyümölcsökben, hüvelyesekben, mint a csicseriborsó, lencse, szárazbab, stb.

C-vitamin

A C-vitamin szervezetünkre gyakorolt jótékony hatásai talán a legismertebbek a vitaminok közül. Az emberi szervezet sajnálatosan nem képes az előállítására és raktározására sem, ezért napi szinten a táplálkozás útján kell a szükséges mennyiséget pótolni.

Megtalálható a citrusfélékben, bogyós gyümölcsökben, kiviben, paprikában, paradicsomban, brokkoliban, káposztában, annak is főleg a fermentált változatában.

B-vitamin

A B-vitaminok az idegrendszer szempontjából kulcsfontosságúak mert a megfelelő energiafelhasználást segítik. A hiányuk viszont fáradtságot, depressziót vagy akár idegkárosodást idézhet elő.

Megtalálható a teljes kiőrlésű gabonákban, a tört búzában a bulgurban, olajos magvakban, húsokban, tojásban, brokkoliban, kelbimbóban, dinnyében, májban, húsokban, káposzta, tejtermékekben.

D-vitamin

Szervezetünk maga állítja elő a napfény hatására, de a tél hatására a szervezetünkből kiürül. Étkezéssel nehezen tudjuk fedezni a szükségletet, mivel nagy mennyiséget kellene fogyasztani a D-vitamint tartalmazó élelmiszerekből.  Ahhoz, hogy megfelelő vitaminellátottsághoz jussunk, naponta minimum 15-30 percet a szabadlevegőn, a napfényen kell tartózkodnunk. Legfontosabb feladata a kálcium háztartás szabályozása, valamint a csontok, fogak ásványosítása. Javítja a vérkeringést, az érrendszeri megbetegedések, izomgörcsök megelőzésére szolgál.

Megtalálható a halmájolajokban, a májban, tojássárgájában, tejtermékekben.

E-vitamin

Az E-vitamin szerepe magas a szellemi leépülés megelőzésében, véd a szabad gyökök kárósító hatásaitól, hozzájárul az öregedési folyamatok gátlásához. Védi a szívet és az agyat. Hiányának azonban nincsenek kifejezett tünetei. Mivel zsírban oldódó vitamin, ezért a tökéletes felszívódáshoz szükség van egészséges növényi olajokra is, amelyek ráadásul szintén fontos E-vitamin források, valamint a C-vitaminra és a szelénre.

Megtalálható az olajos magvakban, a zöld színű zöldségekben, búzacsírában, az avokádóban, a tört búzában a bulgurban, édes burgonyában, müzliben, mandulában, mogyoróban, húsban, májban, tojásban.

Fűszernövények, gyógyfüvek, gyógynövények

Agyserkentők, antioxidáns hatású anyagokkal vannak tele, fogyasztásuk pontos mennyiségét azonban mindenképpen beszéljük meg szakemberrel.

A ginkgo bilobát hosszabb kúrára ajánlják, kisebb adagban. Serkenti a véráramlást és a memóriát. Pozitív hatással van depresszió esetén és mivel növeli az agysejtek energiaellátását, ezáltal éberebbé tesz.

A zsályát is csak módjával szabad fogyasztani.

A rozmaring gyulladásgátló hatásával az agyat is védi.

A bazsalikom stresszoldó, idegerősítő és serkenti az agyműködést.

A gyömbér antioxidáns és gyulladásgátló hatású is, a benne található gingerolok révén. Teában, főzve, sütve és nyersen is jó.

Flavonoidok

A flavonoidok fogyasztása nem elengedhetetlenül szükséges az egészség megőrzéséhez, így nem tekintik vitaminnak. Védi a sejteket a környezeti ártalmaktól, memóriaserkentő hatású és segítséget nyújt agyér-elzáródás megelőzésében.

Megtalálható a piros bogyós gyümölcsökben, mint az áfonya, szeder, meggy, szamóca, de a csokoládé, vörösbor, tea.